Bikubens museumslegat på 50.000 kr. går i år til museumsdirektør ved Davids Samling, Kjeld von Folsach.
Pressemeddelelse: Bikubens Museumslegat til museumsdirektør ved Davids Samling, Kjeld von Folsach

Om legatudelingen
Bikubens museumslegat på 50.000 kr. går til en person inden for museumsverdenen, der har bidraget med en speciel indsats og hvis arbejde har sat sig spor og højnet det faglige niveau. I år blev den tildelt museumsdirektør ved Davids Samling, Kjeld von Folsach, og overrakt af lektor, dr.phil. Maria Fabricius Hansen med følgende ord:
Dr.phil. Kjeld von Folsach har som museumsdirektør i mange år været drivkraft bag opbygningen af en islamisk samling i verdensklasse. Dertil kommer den overordentlig vellykkede istandsættelse og udvidelse af Davids Samling, hvor den særegne dobbelthed af islamisk og europæisk kunst og kunsthåndværk er bibeholdt.
For dette konsekvente og kvalificerede arbejde med at erhverve og på smukkeste vis formidle samlingen tildeles Kjeld von Folsach Bikubens Museumslegat.
Bikubenfondens Museumspriser
Yderligere information om Bikubenfondens Museumslegat findes på www.museumsprisen.dk.

Jette Bang - Portræt af beduinerne i Qatar
I foråret 1959 ankom den danske fotograf Jette Bang (1914-1964) til Qatar. Med sin imponerende baggrund som en af Danmarks førende fotografer havde Bang allerede gjort sig bemærket for sine skildringer af Grønlands oprindelige befolkning gennem både fotografier og film. Nu vendte hun blikket mod Mellemøsten – nærmere bestemt beduinerne i Qatar.

Mere end Ord. Kalligrafi fra den islamiske verden.
Fra den 24. maj kan du gå på opdagelse i den islamiske kalligrafi som kunstart og dens historie, når Davids Samling åbner dørene til særudstillingen ”Mere end ord – kalligrafi fra den islamiske verden”. Og titlen skal tages helt bogstaveligt, for ordene og de smukke bogstaver antager flere betydninger.

Samlerens Valg
Fra den 12. maj viser Davids Samling en udstilling med nyere dansk kunst, primært købt af C.L. David selv.

Ny direktør i Davids Samling
Direktørskifte i Davids Samling pr. 1. maj 2023